Sneakersy z przesłaniem!

Kultura hip-hopowa nie istniałaby bez kicksów! Czy wiecie, jak projektowanie sneakersów odmieniło życie ulicy?

Ogromny wpływ na miejski styl sprawił, że sneakersy stały się powszechnym symbolem statusu. Są to obecnie najbardziej śledzone i odtwarzane trendy w modzie na całym świecie. Jak to się stało? Co takiego jest w „kicksach”, że są one tak bardzo widoczne na ulicach, nie tylko wśród młodzieży?

Run DMC dla Adidas

Z pewnością większość popularności obuwia sportowego można przypisać ogólnoświatowemu zjawisku, znanemu jako kultura hip-hopowa.

Poza tym, że jest ona kulturą wywodzącą się z ekspresji artystycznej młodzieży z samego serca miasta, stała się także przemysłem wartym wiele miliardów dolarów, który wpłynął lub przynajmniej odegrał ważną rolę w prawie każdym aspekcie społeczeństwa. Pod względem wpływu na miejski styl noszenia, sneakersy stały się powszechnym symbolem statusu. Było to szczególnie wyraźne w przypadku marki Adidas. Niegdyś były to idealne buty dla chłopców ze względu na ich wygodę i różnorodność kolorów. Później stały się jeszcze bardziej popularne. Wszystko zaczęło się w roku 1986, dzięki promocji zespołu rapowego o nazwie Run DMC. W swoim kultowym już utworze śpiewali:

„Moje Adidasy / minąłem koncertowe drzwi / przemierzyłem wszystkie Kolosea / Wszedłem na scenę podczas Live Aid / Ludzie dali co mogli, dzięki czemu biedni dostali wsparcie / Z głośników mówiłem / Noszę swoje sneakersy, ale nie jestem przestępcą / Moje buty Adidas tną piasek obcego lądu / Z mikrofonem w ręku przyjąłem polecenie na zimno.”

W późniejszym wywiadzie trzej bracia tworzący zespół RUN-DMC stwierdzili, że wystarczy wpisać wyszukiwarkę Run, Jam-Master Jay czy DMC by doskonale wiedzieć, czym wyróżnia się ich charakterystyczny styl uliczny. Był on odważną mieszanką dżinsu, bluz Adidas, ubrań marki Kangol, kapeluszy i ciężkich, oprawionych okularów. Do wszystkiego dołączał oczywiście model butów Adidas Superstar (w więzieniach noszone bez sznurówek). Buty te stały się środkiem do całkowitego przekształcenia modowego szablonu ulicznego.

adidas

Zalążki kultury sneakerheadów

Związek pomiędzy hip-hopem a markami obuwia sportowego ostatecznie doprowadził do powstania subkultury znanej jako „sneakerheadzi”.

Buty Adidas Superstar stały się elementem mody reprezentującej ulice i bezpośredni wpływ na nią z systemu więziennictwa. Jak to się stało? Otóż więźniom w więzieniach nie wolno było nosić sznurówek do butów ze względu na prawdopodobieństwo wykorzystania ich w szkodliwych celach. W rezultacie, gdy więźniowie wracali do swoich społeczności, nadal nosili swoje kicksy bez sznurowadeł. Stworzenie zespołu Run DMC miało uniknąć skojarzeń o supergwiazdach, a jego członkom zależało na przypominaniu zwykłych ludzi, których afroamerykańska społeczność widuje codziennie w swoim sąsiedztwie. Ich oświadczenie o modzie zawarte w cytowanej wyżej piosence, o tytule „My Adidas” zyskało wreszcie uwagę kierownictwa marki Adidas. Relacje z różnych źródeł przypominają, że zespół Run DMC wykonując utwór „My Adidas” w Madison Square Garden w Nowym Jorku, poprosił tłum, aby podniósł swoje kicksy w górę. Jaki był efekt? Tysiące butów Adidas Superstar uniosło się ponad głowy tłumu. Pracownik firmy Adidas, który znajdował się wówczas w tłumie poinformował o incydencie swoją firmę, a podpisana niewiele później umowa pomiędzy marką a zespołem, warta milion dolarów, stała się nową erą korporacyjnej przynależności do muzyki hip-hopowej.

Cholewka, która mówi

Teraz doskonale wiemy o tym, że tak naprawdę każdy element w konstrukcji sneakersów może służyć danemu celowi. Na przykład linie mogą podkreślać dane słowo lub frazę, użycie danego koloru może generować emocje, kształty mogą być używane do przyciągania uwagi, lekkość lub ciemność barw może być użyta do podkreślenia nastroju, rozmiar logo może przyciągnąć uwagę, tekstura może wzbudzić zainteresowanie wizualne, a cała przestrzeń cholewki może być użyta do definiowania informacji o ważnej sprawie lub danej grupie społecznej. Co więcej, użycie określonej kolorystyki mogło być zarezerwowane dla jednego, konkretnego buta. I rzeczywiście tak było, a co więcej, projekt ten dosłownie zmienił sneakersową grę na zawsze. Był to model Nike Air Jordan 1.

Czarno-czerwony model Air Jordan 1 został zbanowany przez NBA w 1985 roku, ze względu na pewne zasady kolorystyczne NBA. W rzeczywistości to przyczyniło się do zwiększenia popularności i zainteresowania butami sportowymi. W gruncie rzeczy buntowniczość była zgodna z pochodzeniem kultury hip-hopowej, która często była formą buntu przeciwko establishmentowi. Model AJ1 stał się symboliczny nie tylko ze względu na kolor, ale także ze względu na człowieka, który je nosił. Był to młody, innowacyjny sportowiec, który pokonał wszelkie przeciwności. Chodzi oczywiście o Michaela Jordana i początki jego kariery. W rezultacie marka Jordan stała się jedną z najlepiej sprzedających się marek obuwia sportowego wszechczasów.

Air jordan 1

Kolejnym butem, który wykorzystał elementy projektu do wyrażenia konkretnych stwierdzeń, był Lebron 10. Na cholewce butów LeBron James pojawiły się diamentowe kształty, które miały opowiedzieć pewną historię w odniesieniu do umiejętności LeBrona zarówno na boisku, jak i poza nim. Inne buty, takie jak Nike Air Foamposite, Nike Air Max czy niedawno wydane Yeezy Boosts firmy Adidas również tworzą szeroką gamę unikalnych stylów, które można dokładniej zbadać, biorąc pod uwagę wszystkie pojedyncze elementy projektu.

Co stan, to sneakers

Starsze pokolenie amerykanów dokładnie pamięta, co noszono w różnych regionach Stanów Zjednoczonych. Buty Converse Chuck Taylor królowały w Kalifornii, buty Reebok w Nowym Orleanie, Timberlandy w Nowym Jorku, a New Balance i buty Nike w Waszyngtonie. Mogło się wydawać, że każde miasto miało swój reprezentacyjny but, z którym utożsamiała się młodzież.

Jakie komunikaty wysyłały te buty i dlaczego zostały niejako wybrane do reprezentowania tego, skąd pochodzą? Choć trendy w modzie niekoniecznie ograniczają się tylko do butów sportowych, to oczywiste stało się to, że można było określić, skąd pochodzi ten ktoś, kto ma dany model na sobie. Co zatem mówił o właścicielu wybór danego obuwia? Co reprezentowała dana osoba?

converse

Z pewnością prezentowała styl bycia i podzielała światopogląd, który wpasowywał się w dany model kicksów!

A co mówią światu Twoje kicksy?

Leave a Comment