Odmień swoje sneakersy sam!

Znudziły Ci się Twoje stare buty sportowe? Cholewka nie wygląda już tak świeżo jak kiedyś? A może jej kolory już Ci się opatrzyły i masz ochotę na małą zmianę? Nie musisz kupować nowej pary kicksów, aby wnieść nieco świeżości do swojej garderoby! Oto dokładny przepis na to, jak całkowicie odmienić wygląd swoich kicksów własnoręcznie. Krok po kroku!

W ekskluzywnej grze na sneakersy liczy się wszystko. Dzielenie się swoimi ulubionymi kicksami jest jednym z głównych elementów panującego hype’u. Na szczęście moda na odświeżanie starych elementów garderoby do nas powraca i dosięgnęła także sneakersów. To dobra wiadomość dla tych, którym ciężko rozstać się ze swoją ulubioną parą Puma Blaze of Glory czy Adidas Superstar. Wielkie marki oferujące buty same pokazały nam to, że personalizowanie kicksów jest bardzo fajnym zabiegiem, pomagającym wyrazić samego siebie, dlatego też tym bardziej warto starać się odejść od klasycznych, katalogowych odsłon kicksów i postarać się zrobić wyjątkową ich parę – jedyną dla samego siebie. Niestety wielu miłośników sneakersów nie posiada ani zdolności artystycznych ani nie posiada w ręku fachu szewskiego, dlatego też mało kto podejmował się samodzielnej przemiany swoich butów sportowych. Ta era jednak doczekała się swojego końca, dzięki serii postów i kilku dobrym zdjęciom na Instagramie, które opublikowała firma Mache, będąca sztabem specjalistów od sneakersów oraz ich nowych odsłon. Ich poradnik szybko stał się jednym z najbardziej poszukiwanych narzędzi do kreowania swoich nowych sneakersów. Twórcy Marche poprowadzili rzesze sneakerheadów krok po kroku, pokazując w jaki sposób można stworzyć własne buty. Nie martwcie się – nie trzeba posiadać wielkich umiejętności artystycznych, aby sobie z tym zadaniem poradzić. Wystarczy dokładnie przeanalizować wszelkie wskazówki i podążać za głosem serca. Do dzieła!

Krok 1: Odpowiednie materiały

Instrukcja Mache mówi: „Przede wszystkim musisz mieć wszystkie odpowiednie materiały i narzędzia, po to, by wykonać przemianę swoich butów we właściwy sposób.”. Do malowania skóry jedyną farbą, którą poleca Mache, jest farba Angelus (znajdziecie po wygooglowaniu!). To, co jeszcze będzie potrzebne, to aceton, gumowe rękawiczki, bawełniane kuleczki lub wata, kawałek szkła, które nie będzie wykonane z plastiku oraz średnie, lakiernicze ściereczki. Nie wolno jednak zapomnieć o aerografie do malowania. Jeśli chcesz podejść do sprawy wyjątkowo profesjonalnie, przyda się także taśma maskująca oraz coś do matowego wykończenia. Niezbędna może okazać się także suszarka do włosów.

Krok 2: Przygotowanie

Mache mówi: „Najważniejszą częścią każdej niestandardowej roboty mającej na celu odmienienie butów, jest ich przygotowanie do pracy!”. To prawda. Możesz mieć niesamowitą zdolność malowania, ale pamiętaj, że jeśli but nie zostanie poprawnie przygotowany do położenia nowej warstwy farby, to dwie godziny spędzone na malowaniu będą po prostu zmarnowane. To, co może się później stać, to pęknięcie farby lub samej skóry, co wygląda bardzo źle. Dlatego też kluczem do sukcesy jest zdjęcie poprzedniej warstwy koloru i absolutne wygładzenie odkrytej powierzchni. Dzięki idealnie równej powierzchni, nowa powłoka położona na buty będzie równa, a sama farba prawidłowo połączy się ze skórą. Pierwsza ważna rzecz? Do każdej pracy przy odnawianiu kicksów zakładaj rękawiczki. Rozprowadź na powierzchni butów aceton (jest tani i można go względnie łatwo kupić w dowolnym sklepie z narzędziami) za pomocą namoczonych kulek z bawełny czy też wacików. Za pomocą kuleczek nasączonych acetonem przebijesz się do właściwej skóry buta. Czyść powierzchnię buta tak długo, aż skóra będzie szara. Pamiętaj, by zabezpieczyć się w wielkie pokłady cierpliwości! Zużyjesz całą masę wacików! Gdy warstwa będzie już zdjęta, przeciągnij palec po powierzchni buta. Cholewka powinna być naprawdę gładka. Jeżeli jednak nadal czujesz nierówne warstwy – pracuj dalej i pamiętaj, że ten proces trwa nawet od 30 do 40 minut.

Krok 3: Osłanianie

Poradnik Mache mówi: „Gdy powłoka wierzchnia jest już zdjęta, nadchodzi czas, aby ukryć elementy, które nie będą pokrywane nową farbą, jak np. podeszwy”. Istnieje wiele rodzajów taśm, których można użyć. Ekipa Mache najchętniej używa taśmy maskującej marki Scotch. Za pomocą taśmy należy precyzyjnie zasłonić wszystkie obszary buta, których nie chcemy pokryć nowym kolorem. Po nałożeniu taśmy warto użyć cienkiego i ostrego nożyka do papieru, aby dokładnie przyciąć i dopasować taśmę wzdłuż krawędzi do linii projektu buta. Dzięki temu but będzie idealnie przygotowany do szalonego malowania!

Krok 4: Mieszanie farb

Po oklejeniu krawędzi taśmą buty są przygotowane. Pora zatem na samą farbę. Ekipa Mache często miesza ze sobą pozornie niepasujące do siebie kolory. Artyści ci rzadko używają kolorów prosto z butelki, ponieważ w taki właśnie sposób możemy nadać butom indywidualnego charakteru i sprawić, by były jedyne w swoim rodzaju. Jeżeli jednak marzy Ci się jednokolorowa para odświeżonych kicksów, dokładnie przeanalizuj kolor farby po wyciśnięciu z tubki i porównaj go z tym, co pokazano na opakowaniu. Im lepiej dopasujesz kolory do swoich oczekiwań, tym bardziej będziesz zadowolony z uzyskanego efektu!

Krok 5: Malowanie

Ten krok jest chyba najważniejszy, dlatego warto się dobrze do niego przyłożyć. Przy malowaniu kicksów nową farbą warto zawsze malować za pomocą lekkich i cienkich warstw, aby uniknąć smug. Wystarczy w zupełności taka warstwa, która nie będzie mieć prześwitów i sprawi, że buty będą wyglądały na pomalowane. Warto pamiętać, że niektóre kolory nie są tak nieprzejrzyste jak inne. Upewnij się także, że pierwsza warstwa dobrze wyschła przed naniesieniem kolejnej warstwy. Można śmiało użyć suszarki do włosów, aby przyspieszyć proces suszenia.

Krok 6: Tworzenie detali

Na tym etapie pewna ręka i wprawne oko bardzo się przydadzą! Używając małej szczoteczki przed nakładaniem farby wyczyść wszelkie zakamarki i krawędzie buta. Zwróć uwagę na małe detale wzdłuż podeszwy buta, jakie można spotkać na przykład u Nike Free. Nie spiesz się! Wiele osób ma na tym etapie tendencję do niecierpliwości i odwalania wszystkiego bez odpowiedniego przyłożenia się, co skutkuje marnym efektem. Kiedy już każdy zakamarek będzie wyczyszczony, drobnym pędzelkiem wykonaj dekoracyjne elementy cholewki.

Krok 7: Wykańczanie

Skończyłeś malowanie! To nie oznacza jednak końca całej pracy! Musisz ją teraz odpowiednio przypieczętować. Zanim założysz swoją nową parę kicksów zaproś do współpracy jeszcze suszarkę do włosów. To pomoże Ci się upewnić, że cała farba na butach wyschła. Jeżeli podoba Ci się efekt retro i vintage, możesz nieco powyginać skórę, aby dostrzec małe zagniecenia farby. Możesz także kupić specjalną farbę natryskową, która wykańcza i matuje skórzane powierzchnie. Dostaniesz ją w sklepach z artykułami do uprawiania sztuki i rzemiosła. Uważaj na unoszące się opary! Zanim spryskasz buta rozwieś nad nim lekki płaszcz ze starego materiału. Pamiętaj o pozostawieniu go w spokoju do sucha.

Krok 8: Prezentacja

Teraz pozostały Ci już tylko przyjemności! Koniecznie obfotografuj swoje nowe dzieło sneakersowe i pochwal się uzyskanym efektem w mediach społecznościowych. Pamiętaj o dokładnym uwiecznieniu każdego detalu! Następnie przygotuj ciekawą stylizację z nowiutkimi kicksami w roli głównej i ruszaj w miasto! Misja wykonana pomyślnie! Możesz być z siebie dumny!

adidas
źródło: https://www.instagram.com/mache275/

Leave a Comment