Koronawirus na sneakersach?

Czy powinniśmy czyścić nasze sneakersy po każdym powrocie do domu z dworu? Czy koronawirus może zostać przyniesiony do mieszkania na naszych ukochanych kicksach? Odpowiadamy!

Odkąd COVID-19 przybył do Indii, ludzie szukają różnych sposobów ochrony przed nim. Niezależnie od tego, czy praktykujesz nadmierną higienę rąk, czy nosisz maskę, wiemy że robisz wszystko, co możliwe, aby powstrzymać wirusa. Przez długi czas trzeba było spekulować, jak długo wirus przetrwa na różnych powierzchniach.

Według badań przeprowadzonych przez National Institutes of Health, USA, COVID-19 może rozwijać się na tekturach przez 24 godziny, podczas gdy na stali i tworzywach sztucznych może przetrwać do trzech dni. Kilka badań twierdzi, że może również przetrwać także na naszych butach i to przez maksymalnie pięć dni. Ponieważ większość butów sportowych Nike, Adidas czy Jordan jest wykonana ze skóry, gumy i plastiku, mogą one niestety stać się kolejnym „nosicielem” wirusa.

Specjaliści chorób zakaźnych twierdzą, że czas przeżycia wirusa może faktycznie wynosić pięć dni lub więcej. Jest to potwierdzone zgodnie z kilkoma badaniami przeprowadzonymi na materiałach blisko związanych z materiałami stosowanymi do produkcji obuwia, będącymi w temperaturze pokojowej.

Wychodzi więc na to, że nasze sneakersy mogą być potencjalnym źródłem zanieczyszczenia, szczególnie jeśli są noszone w gęsto zaludnionych obszarach, takich jak rynki, szpitale, miejsce pracy itp.

Możesz także być nosicielem wirusa, jeśli twoje buty dotkną zainfekowanego miejsca lub kogoś, kto już jest zarażony, kicha lub kaszle w pobliżu. Kropelki te mogą wylądować na twoich butach i mogą cię zarazić.

Innym powodem, dla którego buty mogą być pożywką dla bakterii i wirusów, jest ich kontakt z brudem i zarazkami i to większy niż cokolwiek innego z naszej garderoby. Wirusy i bakterie mogą rozmnażać się na podeszwie buta, a nawet mogą zostać przeniesione do domu.

Aby chronić siebie i swoją rodzinę, najlepiej podjąć następujące środki ostrożności, aby upewnić się, że jesteśmy bezpieczni przed zarażeniem się wirusem:

  • Zdejmij buty przed wejściem do domu
  • Umyj buty noszone w miejscach publicznych wodą i mydłem
  • Wypierz buty w pralce jeśli wcześniej to robiłeś i masz pewność, że dobrze to zniosą (tak -jesteśmy zdania że niektóre kicksy można prać w pralce)
  • Skórę i inne materiały, których nie można myć wodą, należy dokładnie przetrzeć środkiem dezynfekującym
  • Umieść czystą parę kapci lub butów przed progiem i przebierz się w nie jeszcze przed wejściem do domu

Pamiętaj więc, ze koronawirus może pozostawać na butach przez pięć dni lub dłużej, dlatego mądrze jest zostawić je przed drzwiami, aby zapobiec zanieczyszczeniu domu. Chodzi o to, aby nie roznosić drobnoustrojów po całym domu.

Oprócz tego pamiętajmy, że generalnie w ciągu dnia powinniśmy pozostać w zamkniętym pomieszczeniu, ale oczywiście przynajmniej raz dziennie możemy wyjść na spacer lub poćwiczyć i wybrać się do centrum po zakupy lub by zdobyć niezbędne rzeczy.

Jest jednak bardzo prawdopodobne, że wirus zostanie na naszych butach po podróży do supermarketu lub apteki.

Aby wyczyścić obuwie możesz również spryskać je środkiem dezynfekującym lub umyć je gorącą wodą z mydłem.

I oczywiście pamiętaj – bardzo ważne jest, aby umyć ręce po wyjściu z domu i unikać dotykania twarzy, szczególnie ust, nosa i oczu.

Co więcej, zawsze powinniśmy myć ręce po skorzystaniu z toalety, przygotowaniu jedzenia lub wejściu w kontakt z innymi ludźmi, szczególnie jeśli wykazują objawy przeziębienia lub grypy.

Leave a Comment