Dobrze dopasowane kicksy

Buty sportowe mają jedną mega ważną dla nas cechę – są ultra wygodne!

To nie oznacza jednak, że każda para jaką tylko założysz będzie idealnie współgrała z Twoimi stopami – rozmiar i krój buta są tutaj kluczowe. Choć to może być dla wielu oczywiste, to jednak dobranie idealnej pary nie jest takie proste i wymaga pewnej dozy koncentracji. Oto kilka wskazówek, które podpowiedzą Ci czy dobrze dobierasz dla siebie buty sportowe oraz na co powinieneś zwracać uwagę przy zakupie nowych butów Nike, Puma czy Converse.

Choć zdarzało Ci się kupić buty już nie raz i mierzyłeś ich dziesiątki par, to wciąż bywa, że w pośpiechu wracasz ze sklepu obuwniczego z niewygodną parą kicksów. Czasami bowiem nie jest wcale łatwo stwierdzić, kiedy buty są zbyt ciasne lub zbyt luźne. Częste są również problemy z określeniem, czy dane sneakersy pasują właściwie czy nie. Właśnie dlatego powinieneś czym prędzej poznać nasze sprawdzone dwa sposoby, aby stwierdzić, czy wymarzone buty pasują prawidłowo, czy nie.

Test jednego palca

Przymierzaj wybrane kicksy, mając na sobie parę skarpet, które normalnie nosisz ze swoimi butami sportowymi (lepiej, żeby nie były to białe skarpetki!). Następnie włóż palec wskazujący między swoją piętę a piętę buta.

Palec powinien poczuć się „przytulnie”, ale nie aż tak przytulnie, żeby się ściskał i zaczął boleć. Jeśli Twój palec nie może się poruszać w bucie bez znacznego wysiłku, oznacza to, że dane buty są zbyt ciasne i musisz wybrać większe o jeden rozmiar.

Jeśli natomiast możesz swobodnie poruszać palcem, nie dociskając ani do pięty, ani do buta, oznacza to, że buty są zbyt duże i musisz przymierzyć mniejszy rozmiar.

sneakersy

Boki są równie ważne!

Jeśli czujesz jakiekolwiek ściskanie lub nacisk buta po obu stronach stopy, oznacza to, że buty są zbyt małe lub wąskie. Pamiętaj – nie powinieneś odczuwać żadnego ściskania po żadnej stronie stopy, jeśli buty będą odpowiednio dopasowane. Jeśli tak jednak czujesz, powinieneś pójść o jeden rozmiar w górę i sprawdzić, czy to pomogło. Jeśli tak się nie stanie, możesz szukać modelu o większej szerokości, jednak nie każda marka będzie miała zróżnicowaną rozmiarówkę jeśli chodzi o szerokość (wyjątkiem są niektóre modele New Balance). W przypadku kickśów jest to bardzo rzadkie. Jeśli zaś dany model nie jest produkowany w szerokich rozmiarach, będziesz musiał znaleźć inną markę lub stestować inny model kicksów, który będzie lepiej pasować.

Czy sneakersy się rozbijają?

Słyszałeś pewnie argument już kilka razy od swoich kumpli, że nowe buty się rozchodzą i będą niebawem dobrze leżeć. To prawda, ale różnica będzie bardzo mała i kilka dni zwykłego chodzenia nie wystarczy, aby przekształcić sneakersy z niewygodnych w wygodne. Jeśli kupujesz buty sportowe (jakiejkolwiek marki, Adidas, Reebok czy inne zaawansowane technologiczne sneakersy), myśląc, że będą pasować, gdy nieco nad nimi popracujesz, wyrzucasz swoje pieniądze w błoto. Co więcej, tym samym fundujesz sobie otarcia, bolesne odciski i drętwienie stóp, a jednocześnie wysoki poziom irytacji. Pamiętaj – sneakersy powinny pasować w momencie, w którym je po raz pierwszy mierzysz. Jeśli tak nie jest, nigdy nie staną się w pełni wygodne.

sneakersy

Życzymy cierpliwości w wyborze!

Leave a Comment