10 faktów, których nie wiedziałeś o Saucony

Prawdopodobnie spotkałeś się z marką Saucony, jeśli śledzisz blogi o butach sportowych i dokładnie analizujesz ofertę sklepów ze sneakersami. Ile jednak wiesz o Saucony?

Poza tym, że firma Saucony prowadzi wiele udanych kooperacji ze sklepami oferującymi obuwie sportowe, jest także jedną z najlepiej sprzedających się marek sportowych. Nie wierzysz? Zapraszamy zatem do poznania 10 ciekawostek o tej ponad 100-letniej marce.

  1. Firma powstała w XIX wieku, a dokładniej w roku 1898, ma dzisiaj zatem już 118 lat!
  2. Nazwa marki pochodzi od rzeki Saucony Creek w Pensylwanii i oznacza dosłownie „Usta potoku lub rzeki.” Firma została założona przez czterech mężczyzn w Kutztown, Penn. Nazwa marki i jej dziedzictwo sięga regionu, w którym została zainicjowana.
  3. Pierwszymi produktami oferowanymi przez Saucony nie były męskie ani damskie sneakersy, lecz… buty dla dzieci. Na szczęście marka poszerzyła swoje horyzonty i z czasem zaczęła oferować obuwie dla całej rodziny.
  4. W roku 1910 marka produkowała blisko 800 par butów dziennie! Na początku XX wieku produkcja blisko 1000 par butów dziennie to nie lada wyczyn. Saucony musiała ciężko pracować, chcąc utrzymać się w przemyśle obuwniczym.
  5. Firma Hyde przejęła Saucony w 1968 roku. Hyde produkowała własne sneakersy i była autorem popularnych butów dziecięcych o nazwie Spot Bilt. To właśnie Hyda spopularyzował Saucony i sprawił, że stała się ona rozpoznawalną marką.
  6. W latach 60 marka Hyde, która przejęła Saucony, wykonała obuwie dla NASA i jej ówczesnych astronautów. Spółka Hyde produkowała zatem obuwie dla pierwszych osób, które spacerowały w przestrzeni kosmicznej.
  7. Marka Saucony właściwie nie istniała w przestrzeni wirtualnej, aż do roku 1977, kiedy to została wyłowiona przez media społecznościowe. Było to nietypowe dla firmy, która istnieje na rynku już od prawie 80 lat. Firma Saucony jednak nie wykorzystywała Internetu do autopromocji. Wszystko zmieniło się w 1977 roku, kiedy niespodziewanie zwróciła uwagę społeczności on-line i zaczęła wygrywać nagrody za jakość wykonania swoich butów.
  8. Wiele ówczesnych butów sportowych posiadało kawałek tektury pomiędzy wierzchnią, a środkową warstwą podeszwy. To ona sprawiała, że buty były nieco trwalsze i nie ulegały szybkiemu zniszczeniu. Kto jednak chciałby chodzić na kawałku kartonu? Model Trainer 80 proponowany przez Saucony był pierwszą parą, która tego elementu nie posiadała. Dzięki temu buty były w odczuciu bardziej naturalne i dopasowane do stopy, pomimo, że nieco ucierpiały na swej stabilności.
  9. Siateczkowa struktura opracowana przez Saucony była pierwszym systemem w podeszwach butów, który oferował zarówno stabilność i amortyzację. Stabilizujące buty są projektowane dla tych, którzy potrzebują zneutralizowania pronacji stopy podczas biegu. Niestety takie buty często są bardzo sztywne i niewygodne. Marka Saucony rozwiązała ten problem poprzez wprowadzenie technologii sieci, która utrzymywała stabilizację podczas treningu, a jednocześnie zapewniała elastyczność buta.
  10. Saucony stworzyła pierwszą parę butów przeznaczonych tylko i wyłącznie do chodzenia w 1987 roku, koncentrując się na różnicy pomiędzy spacerowiczami i biegaczami. Choć wiele osób powie, że chodzenie i bieganie to właściwie to samo, to jest to prawdą tylko do pewnego stopnia. Chodziarz ma bowiem inne potrzeby niż biegacz, a proces biomechaniki nie jest taki sam w przypadku obu tych aktywności. But do chodzenia zaproponowany przez Saucony koncentrował się na odmiennej budowie części buta wokół podbicia stopy i oferował spacerowiczom tak samo zaawansowane i innowacyjne technologie, jak biegaczom.

saucony

Leave a Comment